Μια εξαιρετική βιωματική ημερίδα δράσης και άθλησης διοργανώθηκε στο 5ο Γυμνάσιο. Με την ευκαιρία του εορτασμού της ολυμπιακής εβδομάδας, η διευθύντρια του σχολείου κ. Ζήση Σ. και ο εκπαιδευτικός φυσικής αγωγής κ. Μπαβέλης Κ. προετοίμασαν μια πολύ ενδιαφέρουσα δράση.
Έστησαν ένα στίβο ολυμπιακών αθλημάτων στα πρότυπα της αρχαίας εποχής προσομοιώνοντας συγκεκριμένα αθλήματα. Τα παιδιά ανέλαβαν δράση και καθοδηγούμενα από τους εκπαιδευτικούς συμμετείχαν στα αθλήματα δρόμου, ακοντίου και σφαίρας. Είχε προηγηθεί η ανάκρουση του Ολυμπιακού ύμνου τον οποίο τραγούδησε η χορωδία του σχολικού που επιμελήθηκε η καθηγήτρια μουσικής κ. Πούλου Τ. Ιδιαίτερη ήταν η στιγμή, όταν εμφανίστηκε η Ολυμπιακή δάδα που, λίγες μέρες πριν, ήρθε στην πόλη μας.
Τέτοιες δράσεις, εκτός από ευχάριστες στιγμές, προσφέρουν ευκαιρίες βιωματικής μάθησης στους μαθητές και τις μαθήτριες μας.