Μια αλλιώτικη και συνάμα παραγωγική ημέρα έζησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας στο χώρο της αυλής. Με την έμπνευση και την καθοδήγηση των καθηγητριών Μ. Μαντέχου και Κ. Χαβατζανίδου τα παιδιά της Α Γυμνασίου βρέθηκαν στο προαύλιο όπου μέσα από συνεργατικά και διαδραστικά παιχνίδια παρακολούθησαν ένα διαφορετικό μάθημα. Τα παιχνίδια ήταν ευχάριστα, δημιουργικά και εκπαιδευτικά.
Σκοπός, βέβαια,δεν ήταν μόνο η ευχαρίστηση και η διασκέδαση, αλλά και η ανάπτυξη και σύσφιξη των σχέσεων μεταξύ των μαθητών. Μέσα σε ένα σύγχρονο σχολικό περιβάλλον που αντιμετωπίζει πολλές προκλήσεις, τέτοιου είδους δράσεις καλλιεργούν ένα δυναμικό κλίμα μάθησης, αποφορτίζουν και αποσυμπιέζουν τους μαθητές δίνοντάς τους επιπλέον λόγους για να αγαπήσουν και να αισθανθούν οικεία στο χώρο του σχολείου.