Την Παρασκευή 17/3/2022 οι μαθητές του 5ου Γυμνασίου, που συμμετέχουν στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Βιώσιμη ανάπτυξη μέσα από τους δρόμους του νερού στην περιοχή μας», σε συνεργασία με μαθητές από το 2ο Γυμνάσιο και την Διεύθυνση Δασών Ξάνθης πραγματοποίησαν δενδροφύτευση στην περιοχή Αγριανή.  Τα παιδιά επίσης  ενημερώθηκαν για τα  είδη δέντρων και φυτών που ευδοκιμούν στο περιαστικό δάσος της πόλης μας, πολλά από τα οποία είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά κατά την περιπλάνηση μας σε μονοπάτι της περιοχής. Η αρχική χαρά και ο ενθουσιασμός μετατράπηκαν σε απογοήτευση όταν φτάνοντας στο ποτάμι αντίκρισαν πληθώρα σκουπιδιών που μολύνουν το περιβάλλον και καταστρέφουν την φυσική ομορφιά του τοπίου. Ελπίζουμε δράσεις σαν αυτές να ευαισθητοποιήσουν τους μαθητές μας σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος και να αποτελέσουν κίνητρο για μια πιο συχνή επαφή των παιδιών με τη φύση με όλα τα θετικά που αυτή μπορεί να προσφέρει στην ανάπτυξη της προσωπικότητας τους. Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Παντελή Θεοδωρίδη από την Διεύθυνση Δασών για την καθοριστική βοήθεια του στην υλοποίηση της δράσης. Συνοδοί καθηγητές: Καρανικόλα Ειρήνη, Ζηκούδης Χρήστος.