Στο πλαίσιο της δράσης “Διδασκαλία και μάθηση” και της λειτουργίας της δανειστικής βιβλιοθήκης του 5ου Γυμνασίου Ξάνθης, την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2023, στις 7.30 μ.μ., στο βιβλιοπωλείο «Δύο», μικρός αριθμός μαθητών του σχολείου μας παρευρέθηκε στην παρουσίαση της συλλογής διηγημάτων «Σταγόνες» του Ναουσαίου συγγραφέα Γιώργου Θ. Κασαπίδη. Η εκδήλωση πλαισιώθηκε και από μουσικά δρώμενα, ενώ διαβάστηκαν αποσπάσματα του έργου του συγγραφέα και ακολούθησε εποικοδομητικός διάλογος.

Οι μαθητές ήρθαν για πρώτη φορά σε επαφή με έναν λογοτέχνη που παρουσιάζει το έργο του, στον ζεστό ατμοσφαιρικό χώρο ενός βιβλιοπωλείου της παλιάς πόλης της Ξάνθης και εξέφρασαν γόνιμες απορίες σχετικά με τη συγγραφική του δραστηριότητα και γενικότερα με την τέχνη του λόγου.

Ελπίζουμε η δράση αυτή να συμβάλει στην καλλιέργεια της αγάπης των μαθητών για το βιβλίο, αλλά και για την τέχνη και τον πολιτισμό γενικότερα. Ευελπιστούμε να επαναλάβουμε αντίστοιχες δράσεις και με άλλους μαθητές μας στο μέλλον! Τα βιβλία είναι ένα παράθυρο στον κόσμο, ένα παράθυρο στην ψυχή μας, ένα παράθυρο στη ζωή. Ας μάθουμε να το ανοίγουμε……