Μετά από μία καλή πορεία και συνεργασία με τους μαθητές του σχολείου, πραγματοποιήθηκε ακόμη μία διδακτική επίσκεψη στην περιοχή της παλιάς πόλης της Ξάνθης.

Με σκοπό τη συνεργασία μεταξύ των μαθητών και τη δημιουργία θετικού κλίματος μεταξύ τους, τα παιδιά, αφού χωρίστηκαν σε 5 ομάδες, έλαβαν μέρος σε ένα ψηφιακό παιχνίδι με αρχή και τέλος την πλατεία Μητροπόλεως στην Ξάνθη.

Μέσω αποστολών που τους δόθηκαν ηλεκτρονικά, οι μαθητές μπήκαν σε διαδικασία να συνεργαστούν, να δράσουν ομαδικά και να αλληλοβοηθηθούν, ώστε να ανακαλύψουν σημεία της περιοχής που δεν γνώριζαν, να φωτογραφήσουν χαρακτηριστικά κτίρια αυτής, αλλά κυρίως να μάθουν παίζοντας.

Τα παιδιά έτρεξαν, συνεργάστηκαν, έμαθαν, κουράστηκαν, διασκέδασαν, αλληλεπίδρασαν αρμονικά και γύρισαν χαρούμενα από μία όμορφη ακόμη δράση του σχολείου μας.

Υπεύθυνοι καθηγητές για τη δημιουργία της δράσης και τη συνοδεία των μαθητών: Χαβατζανίδου Κ., Μαντέχου Μ.