Ένα διαφορετικό μάθημα λογοτεχνίας και τοπικής ιστορίας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μαθητές και μαθήτριες του 5ου Γυμνασίου. Με αφορμή το διήγημα “Χαλασμένες γειτονιές” του Καβαλιώτη συγγραφέα Κ. Χαρπαντίδη που διδάχθηκαν οι μαθητές της Β’ Γυμνασίου, οι φιλόλογοι Σ. Ιμαμίδης και  Α. Βογιατζή, καθώς και η συνάδελφος Κ. Χαβατζανίδου εμπνεύστηκαν και διοργάνωσαν μια εξαιρετική βιωματική επίσκεψη στα μέρη που αναφέρονται στο κείμενο.
Πρώτος άξονας αυτής της επίσκεψης ήταν το κάστρο Καβάλας, όπου τα παιδιά εντόπισαν και αναγνώρισαν τα σημεία για τα οποία κάνει λόγο ο συγγραφέας. Από εκεί είδαν και αντιλήφθηκαν τις σημαντικές αλλαγές που επήλθαν στις γειτονιές της πόλης, εξερευνώντας ταυτόχρονα και ένα πολύ ενδιαφέρον οχυρωματικό έργο του μεσαίωνα μέσα από ένα νοερό, αφηγηματικό ταξίδι. Άλλωστε, όπως λέει και ο Χ. Μπουκάι, το πιο σημαντικό γι’αυτούς που περπατούν στο κάστρο της ζωής, είναι να ανακαλύπτουν και να απολαμβάνουν την κάθε γωνιά,το κάθε βήμα.
Η συνέχεια δόθηκε στο μουσείο καπνού της πόλης, μιας και το διήγημα αναφέρεται αρκετά στο καπνικό παρελθόν της Καβάλας. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εντοπίσουν σημαντικές ομοιότητες ανάμεσα στην Ξάνθη και την Καβάλα σε ό,τι αφορά την προστιθέμενη αξία που προσέδωσε και στις δύο περιοχές το εξαιρετικά αρωματικό φυτό του καπνού. Εξάλλου, ο “χρυσός” του 19ου αιώνα, όπως εύστοχα χαρακτηρίστηκε ο καπνός, έχει αφήσει ανεξίτηλα τα σημάδια του στην ιστορική και πολιτισμική παράδοση τόσο της Καβάλας όσο και της πόλης μας, της Ξάνθης. Τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί απόλαυσαν και το εναλλακτικό αυτό μάθημα, αλλά και τον υπέροχο καιρό και ήδη αναζητούν και άλλες ευκαιρίες προκειμένου να μεταφερθεί η εκπαιδευτική διαδικασία σε έναν εξωτερικό χώρο.