Μια πολύ όμορφη, διδακτική και βιωματική εμπειρία είχαν την ευκαιρία να ζήσουν μαθητές της Α Γυμνασίου του σχολείου μας. Ύστερα από πρωτοβουλία και με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Μ. Μαντέχου, Ε. Καρανικόλα και Λ. Τσεκούρα, τα τμήματα Α1 και Α2 επισκέφθηκαν τον μοναδικά υπέροχο υδροβιότοπο της λίμνης Βιστωνίδας.

Εκεί, αφού παρακολούθησαν μια πολύ ενδιαφέρουσα και αναλυτική παρουσίαση της περιοχής από τους υπεύθυνους του ΚΕΠΕΑ Βιστωνίδας, περιηγήθηκαν στο χώρο, ήρθαν σε επαφή με το πλούσιο υδάτινο περιβάλλον, έπαιξαν περιβαλλοντικά παιχνίδια και συμμετείχαν σε δράσεις παρατήρησης σπάνιων πτηνών. Αναμφίβολα, η επαφή με ένα τόσο σημαντικό οικοσύστημα, όπως αυτό της Βιστωνίδας, αποτελεί πάντα ένα πολύ σπουδαίο ερέθισμα για τους μαθητές μας, που τους ευαισθητοποιεί πάνω στο παγκόσμιο πρόβλημα της κλιματικής αλλαγής.

Η ημέρα ολοκληρώθηκε με μια επίσκεψη στο μοναστήρι του Αγίου Νικολάου που βρίσκεται εντός της λίμνης, ένα χώρο απαράμιλλης ομορφιάς και σπουδαίας ορθόδοξης ακτινοβολίας.