Σας πληροφορούμε  ότι δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ. 114342/Δ2/12-10-2023 Υ.Α. με θέμα: «Οργάνωση και λειτουργία σχολικών κέντρων αντισταθμιστικής εκπαίδευσης ως προς την Ενισχυτική Διδασκαλία για το σχολικό έτος 2023-2024». Σύμφωνα με την ανωτέρω Υπουργική Απόφαση, για το σχολικό έτος 2023-2024 η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών/τριών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα: Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά. Στο πλαίσιο της προετοιμασίας για την έναρξη του προγράμματος και με βάση τις διατάξεις της ανωτέρω Υ.Α., παρακαλούνται, όσοι κηδεμόνες το επιθυμούν, να αποστείλουν συμπληρωμένη, έως την Πέμπτη   16 Νοεμβρίου 2023, την επισυναπτόμενη στην Ιστοσελίδα του σχολείου, https://5gym-xanth.xan.sch.gr/, Αίτηση – Δήλωση Μαθημάτων(η δήλωση μπορεί να συμπληρωθεί και στο σχολείο). Σας ενημερώνουμε ότι τα μαθήματα τις Ενισχυτικής Διδασκαλίας θα γίνονται μετά τη λήξη του προγράμματος  στο ορισμένο σχολείο  14:20 – 17:00, με Πρόγραμμα που θα καταρτιστεί, όταν ξεκινήσει η Ενισχυτική Διδασκαλία.