Μια πολύ ενδιαφέρουσα και εποικοδομητική επιμόρφωση είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι εκπαιδευτικοί του 5ου Γυμνασίου Ξάνθης. Στα πλαίσια των δράσεων για την αξιολόγηση της σχολικής μονάδας, το σχολείο μας επισκέφθηκε η ψυχολόγος του ΚΕΦΙΑΠ του Γενικού Νοσοκομείου Ξάνθης, κα Ε. Χασαποπούλου, για μια πολύ χρήσιμη ημερίδα. Το θέμα της αφορούσε το διαρκώς εντεινόμενο φαινόμενο της επαγγελματικής εξουθένωσης.

Παρουσιάστηκαν τα σημάδια που συνιστούν το φαινόμενο, οι κλάδοι στους οποίους εμφανίζονται συχνότερα, οι συνέπειες στην καθημερινότητα των εργαζομένων, αλλά και οι τρόποι διαχείρισης. Η εκπαίδευση αποτελεί έναν τομέα στον οποίο υπάρχουν ήδη αρκετές περιπτώσεις του λεγόμενου burn out, περιπτώσεις που ειδικά μετά την πανδημία φαίνεται ότι έχουν πολλαπλασιαστεί.

Οι ερωτήσεις των συναδέλφων, οι απορίες, αλλά και η συζήτηση που ακολούθησε ήταν η καλύτερη απόδειξη ότι το θέμα και υπάρχει και απασχολεί τους εκπαιδευτικούς. Ανέδειξε, επίσης, και τη χρησιμότητα και την αναγκαιότητα της πραγματοποίησης τέτοιου είδους δράσεων σε ένα σύγχρονο και δημιουργικό σχολείο.