Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Όλοι οι μαθητές του 5ου Γυμνασίου συμμετείχαν σε δράσεις που οργανώθηκαν από τη διεύθυνση και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου. Παρακολουθώντας σχετικά βίντεο και συμμετέχοντας σε συζητήσεις κατανόησαν καλύτερα τις αξίες του αλληλοσεβασμού, της ομαδικότητας, της φιλίας και της συμπερίληψης.

Επίσης, μαθητές των τμημάτων Α1 και Γ3 στο πλαίσιο του μαθήματος της Πληροφορικής, χρησιμοποιώντας διαδικτυακά συνεργατικά εργαλεία, έγραψαν συνθήματα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, δημιούργησαν συννεφόλεξο και έδωσαν το σύνθημα πως η βία και ο εκφοβισμός δεν έχουν θέση στο σχολικό περιβάλλον.