Πιστό στην παράδοση των τελευταίων ετών, το 5ο Γυμνάσιο προχώρησε σε μια ακόμα αξιέπαινη φιλανθρωπική δράση. Με πρωτοβουλία και καθοδήγηση της καθηγήτριας Γαλλικών κας Ζάρρα Σ. ,ως υπεύθυνης του ομίλου δημιουργικής χειροτεχνίας, μαθητές και μαθήτριες του σχολείου δημιούργησαν περίτεχνες και καλαίσθητες πασχαλινές λαμπάδες. Σκοπός αυτών των δημιουργιών είναι η πώλησή τους και η δωρεά των εσόδων που θα προκύψουν από αυτή σε φιλανθρωπικά σωματεία, όπως ο σύλλογος “ΦΛΟΓΑ”.
Ενέργειες και δράσεις, όπως η συγκεκριμένη, δεν αναδεικνύουν μόνο το πνεύμα συνεργασίας, αλληλεπίδρασης και αισθητικής καλλιέργειας που χαρακτηρίζουν τους μαθητές μας, αλλά ενισχύουν και σφυρηλατούν ένα αίσθημα αυτοπροσφοράς, αλληλεγγύης και εθελοντισμού. Άλλωστε, η τέχνη και η καλλιτεχνία καλλιεργούν τόσο την αισθητική όσο και την ψυχή.