Μια εξαιρετική ιδέα και πρωτοβουλία της διευθύντριας του 5ου Γυμνασίου, κας Σοφίας Ζήση, υλοποιήθηκε στον αύλειο χώρο του σχολείου. Με άξονα τη βιωματική μάθηση και τη διαμόρφωση βαθύτερης σχέσης μεταξύ των μαθητών και του σχολικού περιβάλλοντος, πραγματοποιήθηκε μια οργανωμένη δεντροφύτευση στην αυλή του Γυμνασίου.

Ύστερα από συνεννόηση με το δασαρχείο Ξάνθης παραλήφθηκαν δενδρύλλια κατάλληλα για την περιοχή μας, τα οποία μεταφυτεύτηκαν δημιουργώντας, με αυτόν τον τρόπο, ένα φυσικό φράχτη στα όρια της περίφραξης. Στη δράση συμμετείχαν εκπαιδευτικοί και μαθητές με επικεφαλής τη διευθύντρια του σχολείου, τον κ. Γιαντζή και την κ. Ζάρρα. Πολύτιμη υπήρξε και η συνδρομή μαθητών και μαθητριών του τομέα Γεωπονίας,του γειτονικού Π. ΕΠΑΛ , οι οποίοι, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών του τομέα, παρείχαν καθοριστική βοήθεια για την επίτευξη του τελικού στόχου.

Όλη αυτή η προσπάθεια ανέδειξε όχι μόνο την αξία της βιωματικής περιβαλλοντικής δράσης, αλλά και τη σημασία της συνεργασίας και της διάδρασης μεταξύ των σχολείων. Μαθητές και εκπαιδευτικοί απόλαυσαν τη δράση δίνοντας και την υπόσχεση ότι θα κάνουν τα πάντα προκειμένου να βοηθήσουν τα νέα δέντρα να αναπτυχθούν και να προοδεύσουν.