Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία, μαθητές του 5ου Γυμνασίου Ξάνθης είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε ένα πολύ ενδιαφέρον βιωματικό εργαστήριο προσέγγισης της αναπηρίας. Με πρωτοβουλία του εκπαιδευτικού ειδικής αγωγής Σ. Ιμαμίδη και τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών Κ. Χαβατζανίδου και Ε. Μουμτζάκη, οι μαθητές επισκέφθηκαν το ΚΕΦΙΑΠ του Γενικού νοσοκομείου Ξάνθης.

Εκεί τους υποδέχθηκαν στελέχη διαφόρων ειδικοτήτων που ανήκουν στο ΚΕΦΙΑΠ και αφού τους ενημέρωσαν για τις διάφορες μορφές ορατών και αοράτων αναπηριών ενεργοποίησαν τα παιδιά μέσα από διάφορα βιωματικά εργαστήρια. Επιχειρήθηκε προσομοίωση τυφλότητος όπου τα παιδιά ανά ζεύγη λειτούργησαν όπως τα άτομα με προβλήματα όρασης και οι συνοδοί τους. Παρακολούθησαν τεχνικές και μεθόδους υποβοήθησης των ΑΜΕΑ μέσα στο χώρο του φυσιοθεραπευτηρίου, κινήθηκαν με αναπηρικό αμαξίδιο, προσπάθησαν να επικοινωνήσουν με νοηματική προσέγγιση και επιχείρησαν να βιώσουν ένα πολύ μικρό μέρος της καθημερινότητας αυτών των ατόμων μέσα στο εργαστήριο αυτόνομης διαβίωσης.

Η δράση αυτή ολοκληρώθηκε με μια πολύ γόνιμη, εποικοδομητική και ουσιαστική συζήτηση των μαθητών με την ψυχολόγο του κέντρου με στόχο την ευαισθητοποίησή τους και την κατανόηση της έννοιας της συμπερίληψης. Το ενδιαφέρον και η ενεργητικότητα των μαθητών μας ήταν τέτοια που ενθουσίασε τους υπεύθυνους του ΚΕΦΙΑΠ, οι οποίοι ήδη έδωσαν ραντεβού με τους μαθητές για μια άλλη βιωματική δράση.