Μια πολύ ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη εκπαιδευτική εκδρομή μαθητών/ τριών της Α’ και Β’ τάξης του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε στο Εκκλησιαστικό Μουσείο της Ι.Μ Αλεξανδρούπολης. Τα παιδιά συμμετείχαν στο πρόγραμμα Μουσειακής Αγωγής ” Οι Άγιοι των επαγγελμάτων και τα επαγγέλματα των Αγίων”,στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος ” Πες μου το επάγγελμά σου,να σου πω τον Άγιο σου”, με συντονίστρια την εκπαιδευτικό κα Καρακατσάνη Παρασκευή και συμμετέχουσες εκπαιδευτικούς την κα Καλύβα Αναστασία και την κα Καρανικόλα Ειρήνη.
Η συνέχεια περιλάμβανε επίσκεψη στον Φάρο,το ναυτικό σύμβολο της πόλης της Αλεξανδρούπολης,όπου οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν από τον υπεύθυνο φαροφύλακα για την ιστορία,τη λειτουργία και την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική του κατασκευή καθώς και για το πολυδιάστατο έργο και την προσφορά της υπηρεσίας Φάρων και του Πολεμικού Ναυτικού στην ασφάλεια της ναυσιπλοΐας και των ναυτιλλομένων στις ελληνικές θάλασσες.