Τα τελευταία χρόνια το σχολείο μας είναι σταθερά προσανατολισμένο στην προσπάθεια συμμετοχής σε πανελλήνιους μαθητικούς διαγωνισμούς. Έχει ήδη καταγραφεί ότι η διαδικασία αυτή προάγει την άμιλλα,τη συνεργασία και την ομαδικότητα μεταξύ των μαθητών και των εκπαιδευτικών, προσφέροντας σημαντικά οφέλη στη μαθησιακή διαδικασία.

Στα πλαίσια αυτά μαθητές και μαθήτριες του σχολείου με την καθοδήγηση, την παρότρυνση και την έμπνευση του καθηγητή εικαστικών του 5ου Γυμνασίου , κ. Δ. Γιαντζή, άρχισαν ήδη τις προσπάθειές τους για τους αγώνες τέχνης που θα διεξαχθούν τον ερχόμενο Μάιο. Πήραν τα υλικά τους, συζήτησαν τις σκέψεις τους, έβαλαν τους στόχους τους και άρχισαν τις καλλιτεχνικές τους δημιουργίες. Το εργαστήριο καλλιτεχνικών του σχολείου μας είναι ο χώρος στον οποίο όλη αυτή η προσπάθεια βρίσκει την εφαρμογή της. Έχοντας παράδοση στις διακρίσεις σε αγώνες τέχνης, προσδοκούμε ότι και στο φετινό διαγωνισμό οι μαθητές και οι μαθήτριες μας θα συνεχίσουν αυτήν την παράδοση.