Το ευρωπαϊκό έργο Girls Go Circular στοχεύει στον εξοπλισμό 50.000 κοριτσιών, ηλικίας 14-18 ετών, από όλη την Ευρώπη, με ψηφιακές και επιχειρηματικές δεξιότητες έως το 2027. Αυτό επιτυγχάνεται μέσω ενός διαδικτυακού προγράμματος εκπαίδευσης για την κυκλική οικονομία. Υποστηρίζει τις μαθήτριες και ευρύτερα όλους τους μαθητές στην ανάπτυξη των ψηφιακών και ηγετικών δεξιοτήτων τους, ενώ μαθαίνουν για την κυκλική οικονομία και βρίσκουν λύσεις για ένα βιώσιμο μέλλον.

Η διαδικτυακή πλατφόρμα μάθησης που αναπτύχθηκε στο πλαίσιο του έργου  –  “Cιrcular Learning Space” – προσφέρει στους μαθητές τη δυνατότητα να επιλέξουν ανάμεσα σε διαφορετικές εκπαιδευτικές ενότητες σε θέματα όπως μέταλλα, πλαστικά, βιώσιμη μόδα ή ηλεκτρονικές συσκευές. Αυτές οι ενότητες βασίζονται στην προσέγγιση της βιωματικής μάθησης, μεταφέροντας γνώσεις και δεξιότητες μέσω ενός διαδραστικού εκπαιδευτικού υλικού που βασίζεται σε προκλήσεις.

Η παρακολούθηση του προγράμματος θα πραγματοποιηθεί ηλεκτρονικά και θα ολοκληρωθεί έως τα τέλη του Δεκέμβρη. Όλοι/ες οι μαθητές/τριες μετά την επιτυχή ολοκλήρωση των δραστηριοτήτων και προκλήσεων του εκπαιδευτικού προγράμματος θα αποκτήσουν πιστοποιητικό παρακολούθησης, καθώς και θα διεκδικήσουν 10 δώρα από εταιρεία τεχνολογίας. Για περισσότερες πληροφορίες, υποστήριξη και βοήθεια οι μαθητές μπορούν να επικοινωνήσουν με την κ. Χαβατζανίδου Κ..

Σελίδα προγράμματος:  https://jagreece.org/programs/girls_go_circular/