Δεύτερος σταθμός το 5ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης. Οι υπεύθυνες καθηγήτριες του προγράμματος Βογιατζή Α., Σπανοπούλου Δ. και Κοτσιφάκη Ζ. διοργάνωσαν ακόμη μια πολύ ενδιαφέρουσα και εκπαιδευτικά πολύτιμη εκδρομή – δράση. Την Τετάρτη, 31 Ιανουαρίου 2024, μαθητές και μαθήτριες από τα τμήματα Γ1 και Γ2 επισκέφθηκαν το 5ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης σε μια πορεία εκπαιδευτικής και κοινωνικής αλληλεπίδρασης. Αυτό το ιδιότυπο εσωτερικό Erasmus είχε στο επίκεντρό του αυτή τη φορά την όμορφη, γειτονική μας πόλη.
Αρχικά, όλοι οι μαθητές παρακολούθησαν τα βίντεο (το link στο σχόλιο) που ετοίμασαν με θέμα ” Τα Χριστούγεννα στην πόλη μας” διασκεδάζοντας με τη χορωδία του σχολείου και συμμετέχοντας διαδραστικά σε μουσικό δρώμενο. Η συνέχεια δόθηκε στο λιμάνι της πόλης όπου σχημάτισαν με τα σώματά τους το λογότυπο της δράσης και φωτογραφήθηκαν. Εκεί χωρίστηκαν σε ομάδες και ξεκίνησε η περιήγησή τους στην πόλη και η ξενάγηση από μαθητές του Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης σε μια κίνηση σύσφιξης των σχέσεων μεταξύ των μαθητών των συνεργαζόμενων σχολείων.
Σπουδαία τοπωνύμια και ιστορικά μνημεία αποτέλεσαν τις στάσεις αυτής της παιδαγωγικής διαδρομής. Ανάμεσα στα άλλα , μαθητές και εκπαιδευτικοί είχαν τη μοναδική ευκαιρία να δουν από μέσα το Φάρο και να ακούσουν τις σημαντικές πληροφορίες απο τον φαροφύλακα. Ακολούθησε η Ζαρίφειος Παιδαγωγική Ακαδημία, το Ιστορικό Μουσείο της πόλης, το Δημαρχείο και τέλος η Μητρόπολη και το Εκκλησιαστικό Μουσείο.
Η πορεία μας συνεχίζεται και αναμένουμε να ανταποδώσουμε σύντομα τη φιλοξενία στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του δικτύου των γειτονικών σχολείων.