🔺Το 5ο Γυμνάσιο Ξάνθης ανταποκρινόμενο σε μια εξαιρετικά δημιουργική ιδέα της Διευθύντριας του 5ου Γυμνασίου Καβάλας κας Χριστίνας Βαμβούρη συμμετέχει στην σύμπραξη των 5ων Γυμνασίων Δράμας, Καβάλας, Ξάνθης, Κομοτηνής και Αλεξανδρούπολης. Με την καθοδήγηση, την προετοιμασία και την υποστήριξη των εκπαιδευτικών του σχολείου μας Α. Βογιατζή, Ζ. Κοτσιφάκη, Δ. Σπανοπούλου και Ε. Καρανικόλα, αντιπροσωπεία μαθητών επισκέφθηκε το αντίστοιχο 5ο Γυμνάσιο της Δράμας.

👉Στόχος της δράσης είναι οι μαθητές να έρθουν σε επαφή και να αλληλεπιδράσουν με τους συμμαθητές του των άλλων σχολείων, να τους ξεναγήσουν στα ιστορικά και πολιτιστικά μνημεία της πόλης τους και να αναδείξουν τον τόπο τους μέσα από τα δικά τους μάτια. Άλλωστε, η περιφερειακή στην οποία ζούμε είναι ένας μοναδικός τόπος που συνδυάζει αρμονικά κουλτούρες, πολιτισμούς και παραδόσεις διαφορετικών λαών, θρησκειών και εποχών.

👆 Πρώτος σταθμός η Δράμα! Την Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2023 μαθητές και μαθήτριες από τα τμήματα Γ1, Γ2 και Γ4 επισκέφθηκαν το 5ο Γυμνάσιο Δράμας. Αρχικά, όλοι οι μαθητές παρακολούθησαν τα βίντεο που ετοίμασαν για την προβολή και γνωριμία των σχολείων. Στη συνέχεια χωρίστηκαν σε ομάδες και ξεκίνησε η περιήγηση στην πόλη και η ξενάγηση από μαθητές του Γυμνασίου Δράμας. Σπουδαία τοπωνύμια και ιστορικά σημεία αποτέλεσαν τις στάσεις αυτής της ενδιαφέρουσας και παιδαγωγικής περιήγησης. Ανάμεσα στα άλλα, μαθητές και εκπαιδευτικοί επισκέφθηκαν τον Μητροπολιτικό Ναό , κτίσμα του 14ου αιώνα, το ναό της Αγίας Σοφίας, τα βυζαντινά τείχη της πόλης, τις πηγές της Αγίας Βαρβάρας και, φυσικά,τη μοναδική Ονειρούπολη, που, αυτές τις μέρες, έχει την τιμητική της.

👌Το ραντεβού μαθητών και εκπαιδευτικών των 5ων Γυμνασίων της ΑΜΘ ανανεώθηκε για την επόμενη επίσκεψη στην πόλη μας, όπου το σχολείο 🏫 μας θα είναι ο οικοδεσπότης και ο ξεναγός σε αυτή την πρωτότυπη συνεργατική δράση.