Συνεχίζοντας ένα εξαιρετικό πρόγραμμα μαθητικών ανταλλαγών, εκπαιδευτικών επισκέψεων και διδακτικής αλληλεπίδρασης, το σχολείο μας υποδέχθηκε μαθητές από τα όμορα 5α Γυμνάσια της περιφέρειας ΑΜΘ. Κάτω από την καθοδήγηση της διευθύντριας Σ. Ζήση και με την υποδειγματική προετοιμασία και οργάνωση της δράσης από τις εκπαιδευτικούς του προγράμματος Βογιατζή Α, Σπανοπούλου Δ και Κοτσιφάκη Ζ. πραγματοποιήθηκε μια υπέροχη ημέρα γεμάτη εκπαιδευτικές εμπειρίες, μαθητικές συνεργασίες και βιωματικές δράσεις.

Η μέρα ξεκίνησε με την υποδοχή των μαθητών και των εκπαιδευτικών τους από τα γειτονικά σχολεία της Καβάλας, της Δράμας και της Αλεξανδρούπολης στο χώρο του σχολείου μας. Οι μαθητές μας παρουσίασαν στους νέους τους φίλους ένα βίντεο που δημιούργησαν με πτυχές από την ιστορία της πόλης μας και στη συνέχεια χόρεψαν και διασκέδασαν με το παραδοσιακό γαϊτανάκι παραπέμποντας με αυτόν τον τρόπο στις περίφημες Θρακικές Λαογραφικές Γιορτές που αυτές τις μέρες απολαμβάνουμε.

Η συνέχεια δόθηκε στα πιο εμβληματικά σημεία της πόλης μας, όπως τα αρχοντικά της παλιάς πόλης, το ρολόι της κεντρικής πλατείας, το παλαιό δημαρχείο, οι διαδρομές δίπλα από τον Κόσυνθο και ο Μητροπολιτικός ναός του Τιμίου Προδρόμου. Εκεί τους υποδέχθηκε ο σεβασμιώτατος μητροπολίτης Ξάνθης και Περιθεωρίου κ. Παντελεήμων που καθήλωσε τους μαθητές με το σαγηνευτικό του λόγο.

Η μέρα έκλεισε με κεράσματα από τα περίφημα ζαχαροπλαστεία της πόλης μας, αλλά και με ένα συμβολικό, αναμνηστικό δώρο για τους μαθητές και τους συνοδούς τους. Οι επισκέπτες μας αναχώρησαν κατενθουσιασμένοι, γεμάτοι νέες εμπειρίες και γνώσεις πιστοποιώντας ότι η πόλη μας και οι κάτοικοί της έχουν εμποτιστεί με την κουλτούρα της γνήσιας, παραδοσιακής φιλοξενίας.