Ένα ηχηρό μήνυμα έστειλαν σήμερα μαθητές και μαθήτριες του 5ου Γυμνασίου. Με αφορμή τη συμπλήρωση ενός έτους από το τραγικό σιδηροδρομικό δυστύχημα των Τεμπών, τα παιδιά με δική τους πρωτοβουλία συγκεντρώθηκαν στο προαύλιο και σχημάτισαν με τις τσάντες τους το μήνυμα ” Δεν ξεχνώ”.

Η πραγματικότητα είναι ότι κανείς και καμιά δεν μπορεί και δεν πρέπει να ξεχάσει αυτό το τραγικό περιστατικό. 57 νέοι άνθρωποι έχασαν τόσο άδικα και αδόκητα τη ζωή τους και η δικαίωσή τους θα έρθει μόνο μέσα από την καταδίκη και την τιμωρία όλων των υπευθύνων της τραγωδίας. Η ευαισθητοποίηση των νέων ανθρώπων, όπως οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας, είναι, ίσως, το μοναδικό παρήγορο και ελπιδοφόρο μήνυμα μέσα σε αυτό το γεγονός που συγκλόνισε ολόκληρη την ελληνική κοινωνία.