Σε μια ακόμα καινοτόμα και εξωστρεφή δράση είχε την ευκαιρία να συμμετάσχει το 5ο Γυμνάσιο Ξάνθης. Ανταποκρινόμενο στην πρόσκληση από το σχολείο του Durham της Μ. Βρετανίας, μαθητές του σχολείου μας με την καθοδήγηση και παρότρυνση της κ. Ζάρρα συμμετείχαν σε ένα δίκτυο ευρωπαϊκών σχολείων που κατασκευάζουν και ανταλλάσουν χριστουγεννιάτικα στολίδια. Αποτυπώνοντας την κουλτούρα, τις αντιλήψεις και τις παραδόσεις μέσα από την καλλιτεχνική έκφραση της δημιουργίας στολιδιών, οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με τις κατασκευές των Ευρωπαίων συμμαθητών τους και λειτούργησαν διαδραστικά αναπτύσσοντας το καλλιτεχνικό τους αισθητήριο. Σκοπός, βέβαια, της δράσης δεν ήταν μόνο η προαγωγή της καλλιτεχνίας, αλλά και η συνειδητοποίηση ότι είμαστε πολίτες της Ευρώπης που μπορούμε, παρά τα διαφορετικά μας χαρακτηριστικά, να βρούμε πολλά κοινά σημεία που μας ενώνουν, να συνεργαστούμε, να ανταλλάξουμε ιδέες και να αντλήσουμε καλές πρακτικές. Τα στολίδια που κατασκεύασαν οι μαθητές μας ήδη έχουν σταλεί σε άλλα ευρωπαϊκά σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα και αναμένουμε τα δικά τους προκειμένου να στολίσουμε και το δικό διαπολιτισμικό χριστουγεννιάτικο δέντρο.