Με πρωτοβουλία και καθοδήγηση της καθηγήτριας μουσικής,κ. Τ. Πούλου, το τμήμα Α1′ του σχολείου μας είχε την ευκαιρία να  παρακολουθήσει σε ζωντανή μετάδοση την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης στο έργο του Haydn “Η συμφωνία του αποχαιρετισμού”, υπό την μπαγκέτα του μαέστρου Paul Chiang κ παρουσίαση Κώστα Χάρδα.
Ο Haydn, πατέρας της συμφωνικής μουσικής, δημιουργεί τις βάσεις της κλασικής μουσικής, εντάσσοντας στα έργα του τις ιδέες του Διαφωτισμού. Το συγκεκριμένο έργο αποτελεί ένα από πρώτα δείγματα διεκδίκησης εργασιακών δικαιωμάτων, καθώς αποτελεί διαμαρτυρία των μουσικών της αυλής του πρίγκηπα Εστερχάζυ.
Ο Εστερχάζυ, ενώ αρχικά θα απασχολούσε μουσικούς στην αυλή του για 2 μήνες, τελικά τους κρατά μακριά από τις οικογένειές τους για 6 μήνες. Οι μουσικοί αγανακτούν και ο  μαέστρος τους και συνθέτης Haydn συνθέτει μια συμφωνία, όπου οι μουσικοί διαμαρτύρονται αποχωρώντας σταδιακά εν ώρα συναυλίας “αποχαιρετώντας” τον!