Μια πολύ σημαντική και άκρως εποικοδομητική επιμόρφωση είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι εκπαιδευτικοί του 5ου Γυμνασίου. Με πρωτοβουλία των συμβούλων σχολικής ζωής του σχολείου μας, της κ Τσεκούρα και του κ. Γιαντζή, και με την άρτια και πληρέστατη καθοδήγηση της συμβούλου παιδαγωγικής ευθύνης, κ. Ζήκα Βάγιας, διοργανώθηκε ένα βιωματικό εργαστήριο για τη διαχείριση του παιδαγωγικού κλίματος της τάξης.

Είναι δεδομένο ότι τα τελευταία χρόνια παρατηρούνται πολλές δυσκολίες στη διαμόρφωση συνεργατικού και ομαδικού πνεύματος ανάμεσα στα παιδιά μιας τάξης και, συχνά, ανακύπτουν συγκρούσεις, διαμάχες και επιθετικές συμπεριφορές που δυσχεραίνουν το παιδαγωγικό έργο του σχολείου.

Η κ. Ζήκα παρουσίασε με τρόπο ενδελεχή και κατανοητό τη δημιουργία και αξιοποίηση του κοινωνιογράμματος μέσα στη σχολική τάξη ως ένα εργαλείο ενίσχυσης της συνεργασίας, ανίχνευσης και πρόληψης συγκρούσεων και αρνητικών καταστάσεων, καθώς και ως ένα μέσο προβληματισμού για τα διάφορα κοινωνικά ζητήματα που αντιμετωπίζουν οι μαθητές. Παρουσίασε την έννοια των μαθητών – διαμεσολαβητών και έδωσε πολύ χρήσιμες, πρακτικές συμβουλές για την υλοποίηση του συγκεκριμένου σχεδίου. Το ενδιαφέρον των εκπαιδευτικών για τη χρήση αυτού του εργαλείου ήταν πολύ μεγάλο και ευελπιστούμε ότι η χρήση του θα αποδώσει σύντομα καρπούς στη διαμόρφωση ενός πιο ανοιχτού σχολείου.