Η φετινή σχολική χρονιά έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για τους μαθητές του 5ου Γυμνασίου Ξάνθης κατακτώντας την πρωτιά σε πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό.

Πιο συγκεκριμένα το απόγευμα της  Πέμπτης 15-6- 23 σε μια όμορφη διαδικτυακή εκδήλωση  με την παρουσία του Γενικού Γραμματέα Περιβάλλοντος, οι μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου  Έλενα Γκιόκα , Δέσποινα Μπασδάνη , Ατικέ Τζελέπ, Νεφέλη Δημητριάδη , Κωνσταντίνα Ταντανόζη  ,  Στέλλα Τσάκαλου  ,  Βίκη Καζά  και Βασιλεία  Πολυχρόνη κατέκτησαν την πρώτη θέση στον Πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό στην κατηγορία επιτραπέζιο παιχνίδι ανάμεσα σε 123 σχολεία και  800 συμμετοχές από όλη την Ελλάδα. Τον διαγωνισμό με τίτλο  «Το κλίμα αλλάζει…αλλάζω ζωή!» διοργάνωσε η Ελληνική Εταιρεία Περιβάλλοντος και Πολιτισμού (ΕΛΛΕΤ)  με τη συγχρηματοδότηση από το πρόγραμμα LIFE της Ευρωπαϊκής Ένωσης και το Πράσινο Ταμείο του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας.

Οι μαθήτριες επινόησαν και σχεδίασαν το συγκεκριμένο επιτραπέζιο με περιβαλλοντικό περιεχόμενο με στόχο την ευαισθητοποίηση στο θέμα των επιπτώσεων της κλιματικής αλλαγής. Κατέγραψαν τις ερωτήσεις , σχεδίασαν το λογότυπο και τη βάση και προσδιόρισαν τους κανόνες του παιχνιδιού, στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων με τίτλο «Μετρώντας την κλιματική αλλαγή» και υπεύθυνους καθηγητές τον Γιώργο Σωπιάδη ΠΕ84 , τον  Σωτήρη Μακρή ΠΕ02 και  τον Διαμαντή Γιαντζή ΠΕ08. Στο πλαίσιο του ίδιου προγράμματος κατασκευάστηκε μετεωρολογικός σταθμός , ο οποίος θα τοποθετηθεί στο σχολείο και θα λειτουργεί από τη νέα σχολική χρονιά.

Να σημειωθεί ότι το επιτραπέζιο που είναι φτιαγμένο κυρίως  από οικολογικά υλικά  έχει αποκλειστικά εκπαιδευτικό χαρακτήρα και θα δημοσιευτεί στους διαδικτυακούς τόπους του έργου LIFE IP AdaptInGR του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας ,  της ΕΛΛΕΤ , αλλά και  στην ιστοσελίδα του σχολείου, ώστε να είναι προσβάσιμο σε όλες τις εκπαιδευτικές μονάδες.   Συγχαρητήρια σε όλους.